Evliyaya Adak

Sual: Hastanın iyi olması için evliyaya adak yapmak caiz mi, caiz ise nasıl yapılır?

online casino

CEVAP

Şarta bağlı olarak evliyaya adak yapmak, kendini, günahı çok, duâ etmeye yüzü yok bilerek, mübarek birini vesile edip, Allahü teâlâya yalvarmak demektir. Mesela (Hastam iyi olursa veya şu işim hasıl olursa, sevabı (Seyyidet Nefise) hazretlerine olmak üzere, Allah için, üç Yasin okumak veya bir koyun kesmek nezrim olsun.) deyince, bu dileğin kabul olduğu çok tecrübe edilmiştir. Burada, Allahü teâlâ için Kur'an-ı kerim okunup veya koyun kesip, sevabı Seyyidet Nefise hazretlerine bağışlamakta, onun şefaati ile, Allahü teâlâ, hastaya şifa vermekte, kazayı, belâyı gideriyor.

Koyunu mezar başında kesmek haramdır. Hiçbir mezarın yanında kesmemelidir. Puta tapanların, put yanında kesmelerine benzememelidir! Türbenin avlusu genişse, bir kenarda kesilebilir.

İbni Abidin hazretleri, (Bir dilek için adak edilen bir ibâdet, o dileği hasıl etmez. Bu ibâdet, o dileğin hasıl olması için yapılmaz. Allahü teâlâ, o ibâdetten dolayı veya sevdiği bir kuluna yapılan bir iyilikten dolayı, merhamet ederek, o dileği kabul ve ihsan etmektedir.) buyuruyor. (R. Muhtar)

Görüldüğü gibi, hayvan evliya için değil Allah rızası için kesilmekte, sevabı evliyaya bağışlanmaktadır. Allahtan başkası için kurban kesilmez.

geri    kurban    ileri