Dinleri birleştirmek

Sual: Almanya’da bir hoca, dinleri birbirine yaklaştırmak gayesiyle, Allahın evi diyerek, kilisede Kur'an-ı kerim okuyacakmış. Hıristiyanlar da camide İncil okuyacaklarmış. Bu ne biçim hoca, bu ne biçim iş?

CEVAP

Hıristiyanlar, dört İncilden hangisini okuyacaklar? İncillerin Allah kelamı olmadığını Hıristiyanlar da kabul ediyor. Camide İncil okunması caiz değildir. Camiye abdestsiz bile girmek caiz değildir. 

Allahü teâlâya ibâdet edilen yere Allahın evi denilir. Mesela Kâbeye Beytullah, yani Allahın evi denir. Fakat kilise ve havra Allahın değil, şeytanın evidir. Hadis-i şerifte, (Camiler Allahın evidir.) buyuruldu. (Hakim)

Kilisede namaz kılınmaz ve Kur'an-ı kerim okunmaz. Eğer başka yer yoksa kilisede namaz kılmak caiz olur. Namazdan sonra hemen çıkmalıdır. Çünkü, Kilisede, şeytanlar toplanır. Kilise putlardan temizlenirse namaz kılmak mekruh olmaz. (Redd-ül Muhtar)

Dinler birleşmez. Hak olan hangisi ise onda toplanılır. Domuz sütü ile koyun sütü birleşmez. Birleşince hepsi domuz sütü hükmündedir. İçilmesi haram olur. Dinler birbirine nasıl yaklaştırılacak? Mesela Hıristiyanlar, Müslümanlığa yaklaşmak için üç tanrı inancını bırakıp, bire yaklaşmak için iki tanrıya mı inanacaklar? Müslümanlar da,  Hıristiyanlara yaklaşmak için bir Allah inancını bırakıp iki tanrıya mı inanacaklar? Hıristiyan, iki tanrıya, hatta bir tanrıya da inansa, dinine bir zarar gelmez. Fakat Müslüman iki tanrıya inanırsa kâfir olur. Onun için Kâfirun suresinde, (Sizin dininiz size, benim dinim bana) buyurulmuştur.

geri    küfür    ileri