Mucize yaratık

Sual: Hz. İsa, ölüleri dirilttiği gibi, yarasayı da yoktan var etmiş. Bu doğru mudur?

CEVAP

Peygamber, ne kadar yüksek olursa olsun kuldur. Mucize hasıl olmasında, kulların hiç tesiri yoktur. İsa aleyhisselamın ve diğer peygamberlerin mucizelerini de yaratan ancak Allahü teâlâdır. Her şeyi yalnız Allahü teâlâ yaratır. Bir ayet meali:

(De ki: Mucizeler Allahü teâlânın kudreti ve iradesi ile olur.) [Ankebut 50]

Ancak Allahü teâlâ, enbiyasını ve evliyasını başka kullarından üstün tutmuş, başkalarına vermediği mucize ve keramet gibi harikaları, bu zatlara ihsan etmiştir. Mesela Hz. Musa zamanında sihir, büyücülük çok ilerlemişti. Musa aleyhisselam asasını yere koyunca, büyük bir ejderha olur, sihirbazların ellerindeki aletleri, ipleri yutardı. Hz. İsa zamanında ise, tıp ileri idi. Hz. İsa hastaları iyi eder, ölüleri diriltirdi.

Bizim Peygamberimizin zamanında ise edebi söz ve yazı sanatı çok ileri idi. Yarışmada birinci olan şiir, yazı ve konuşmalar Kâbe duvarına asılırdı. Kur'an-ı kerim gelince, bunlar indirilip yerine, gelen ayetler kondu. İnatçı kâfirler hariç herkes Kur'an-ı kerimin Allahın kelamı olduğuna inandı. Bir benzerini hiç kimse söyliyemedi. Nitekim mealen, (Bu Kur'an, Allah kelamıdır, inanmıyorsanız, bir ayeti kadar siz de söyleyin, söyleyemezsiniz) buyuruldu. Bütün düşmanlar elele verip, yıllarca uğraştıkları hâlde benzerini bugüne kadar söyleyemediler, söylemeleri de mümkün değildir. Bunun dışında bin kadar mucizesi görüldü.

Yahudilerin İstediği Mucize

İsa aleyhisselam peygamber olduğunu bildirince, yahudiler, mucize göstermesini istediler. Hasta getirdiler. "Bunu iyileştir" dediler. O da mübarek elini sürünce hastalar iyileşti. Anadan doğma kör getirdiler. "Bunun gözünü aç" dediler. O da mübarek elini sürünce gözleri açıldı. Baktılar dedikleri oluyor. Daha zor bir şey istediler. "Şu ölüleri dirilt" dediler. Hz. İsa, duâ edince, istedikleri ölüler de dirildi. Daha zor bir şey aradılar. Şöyle zor bir teklif getirdiler:

"Bize, hiçbir hayvana benzemiyen çamurdan bir hayvan yap! Şu vasıfları bulunsun! Kuşlardan çok süratli uçsun, kuş gibi fazla tüylü olmasın, havada [planör gibi] durabilsin, gagasız, fakat dişleri olsun, karanlıkta görebilsin, insan gibi gülsün, kadın gibi hayz görsün, süt çıkan memeleri olsun! Yumurtlamasın, yavru doğursun! Yavrularını yanında taşıyabilsin!"

Hz. İsa, çamurdan yaptığı şekle üfürünce, bildirdikleri vasıfta bir hayvan meydana geldi. Şimdi bu hayvana Yarasa diyoruz.  [Hz.İsanın bu mucizesi, Al-i İmran suresinin 49. ayet-i kerimesinde bildirilmektedir. Ruhulbeyan, Celaleyn gibi tefsirlerde geniş bilgi vardır.]

Hz. İsa beşikte konuştu ve yukarıda bildirilen mucizeleri görüldü. Buna rağmen yahudiler inanmadı. Öldürmeye kalktılar. Allahü teâlâ da onu göğe kaldırdı. Hz. İsaya on kişi inanmıştı. Sonradan biri mürted oldu. Bu bir kişi, Hz. İsanın bildirdiklerini değiştirdi. Saçma sapan bir hıristiyanlık meydana geldi.

geri    mucize-keramet-sihr    ileri